en iyi rulet siteleri
Hekimlerden bakanlığa: Sonuçların sorumlusu kim olacak?
  • Rojev
  • Güncel
  • Hekimlerden bakanlığa: Sonuçların sorumlusu kim olacak?

Hekimlerden bakanlığa: Sonuçların sorumlusu kim olacak?

ATO, hekimlerin mesleki bağımsızlığını yok eden “özel hastaneler yönetmeliği”ne tepki gösterirken, İTO, ilaç tedarik sıkıntısına dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı.

ABONE OL
Ocak 17, 2023 12:30
Hekimlerden bakanlığa: Sonuçların sorumlusu kim olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA / İSTANBUL – ATO, hekimlerin mesleki bağımsızlığını yok eden “özel hastaneler yönetmeliği”ne tepki gösterirken, İTO, ilaç tedarik sıkıntısına dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı. 
 
Ankara Tabip Odası (ATO), Resmi Gazete’de 6 Ekim 2022 tarihinde yayımlanan “Özel Hastaneler Yönetmeliği ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik” değişikliğine tepki gösterdi. ATO binasında düzenlenen basın toplantısında, “Mesleki bağımsızlığımızdan, hastalarımızın sağlık hakkından vazgeçmiyoruz” pankartı asıldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Vedat Bulut’unda katıldığı toplantıda konuşan ATO Genel Sekreteri Mine Coşkun, düzenlemeye göre bin 500’ü Ankara’da olmak üzere yaklaşık 7 bin muayenehane hekiminden sadece 500’ünün hastanelerle sözleşme yapabileceğini söyledi. 
 
Coşkun, “Mesleğini muayenehanesinde bağımsız olarak icra eden, özellikle cerrahi branşlardaki meslektaşlarımızın çalışmalarının büyük ölçüde engellenmesine yol açacak” dedi.
 
BAKANLIKTAN ONAY ALINACAK
 
Söz konusu yönetmeliğin yayımlanmasından 3 ay sonra 7 Ocak’ta bakanlığın yeni bir yönetmelik yayımladığı bilgisini paylaşan Coşkun, şöyle dedi: “Muayenehanesi bulunan hekimler, yine kadro kısıtlaması ile özel hastane veya tıp merkezleri ile yıllık sözleşme yaparak, hastalarının teşhis ve tedavilerini yapabilecektir. Muayenehanesi olan 60 yaş üstü hekimler, sözleşme yaptığı hastanelerin sadece birinde kadro sınırlamasına tabi tutulmayacaktır, 07 Ocak tarihinden önce muayenehanesi olan hekimler, sözleşme yapacakları sağlık kuruluşunun sadece birinde kadro sınırlamasından muaf olacaktır, ikinci bir hastane ile sözleşme yapması için yine kadro şartı aranacaktır, Muayene Bilgi Yönetim Sistemi (MBYS) üzerinden bildirim zorunlu hale gelmiştir. Sözleşme imzalanan hastanede muayenehaneden gelen hastaya öngörülen müdahalenin yapılamadığı durumda hekimin istediği başka bir hastanede bu işlemin yapılabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vaka bazlı onay getirilmiştir.” 
 
SAĞLIK BAKANI’NA ÇAĞRI
 
“Toplum ve ülke yararına olmayan, hekim bağımsızlığını yok eden yönetmeliği iptal edin” çağrısı yapan Coşkun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti: “Hekim bağımsızlığını yok eden, hasta sağlığını önemsemeyen, özel hastane sermayesi için çıkarılan yönetmelikte hala ısrarcı mısınız? Yaşanacak hak ihlallerinin ve sağlık sonuçlarının sorumlusu kim olacaktır?”
 
İLAÇ TEDARİK SIKINTISI 
 
İstanbul Tabip Odası (İTO) da, hastanelerde ki koruyucu sağlık hizmetleri ve ilaç tedarik sıkıntısına ilişkin Çağaloğlu’nda bulunan binalarında basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda hekimin katıldığı toplantıda konuşan İTO Aile Hekimleri Komisyonu üyesi Doktor Olcay Bengi Bozkurt, sorunlu sağlık sisteminin insanları koruyamadığını söyledi. 
 
Sağlık sisteminde hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar başta olmak üzere birçok sağlık ekipmanın bulunmadığı uyarısında bulunan Bozkurt, bunların başında ise kanser kitlerinin geldiğini söyledi. Bozkurt, “Kanser hastalığını tedavi etmek elbette önemlidir ama daha önemlisi insanlar kanser olmadan veya kanser ileri evrelere ulaşmadan yakalamaktır. Ancak bugün en yaygın olan ve taramalarla en erken evrede yakalanabilen bağırsak kanseri ve rahim kanseri kitleri birinci basamakta bulunmamaktadır. Yanı sıra verem, çocuk felci, hepatit B, tetanos gibi temel hastalıkların aşılamalarında da ciddi aksaklıklar yaşanıyor. Ulusal aşı takvimine HPV ve Rota virüs aşılarının eklenmesi gerekirken, bu yukarıda sayılan aşılamalar dahi aksamaktadır. Geçen yılın sonunda başlayan bu soruna ne yazık ki henüz çözüm üretilememiştir. Ayrıca enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yaygın kullanılan antibiyotikler başta olmak üzere onlarca kalem ilaca da erişilemiyor. Bunun dışında, ilaç fiyatlarına yapılan son zamlarla ateş düşürücü şuruplar bile 85 lirayı bulması, halkın eczanelerde mevcut ilaçlara ulaşımını engellemektedir” dedi.
 
‘BAKANLIK GÖREVİNİ YAPSIN’
 
Sağlıkta yaşanan söz konusu sorunları kamuoyuna duyuran sivil toplum örgütü yöneticilerine soruşturma açıldığına dikkat çeken Bozkurt, soruşturmalarla sorunların çözülemeyeceğini söyledi. Bozkurt, Sağlık Bakanlığı’na şu çağrıda bulundu: “Sağlık Bakanlığı’nın reklam sloganlarıyla özel sağlık sermayesi için sağlık turizmi peşinde koşmak yerine daha gerçekçi olmaya ve mevcut tablonun iyileştirilmesi konusunda sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.