en iyi rulet siteleri
Çocuklara dönük tecavüze taciz ve tecavüze tepki
  • Rojev
  • Güncel
  • Çocuklara dönük tecavüze taciz ve tecavüze tepki

Çocuklara dönük tecavüze taciz ve tecavüze tepki

Zonguldak ve Bismil’de çocuklara karşı işlenen cinsel suçlara dikkat çeken İHD, “Failler cezasızlıktan, siyasal iktidarın söylem ve eylemlerinden güç alıyor” dedi.

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 12:00
Çocuklara dönük tecavüze taciz ve tecavüze tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Zonguldak ve Bismil’de çocuklara karşı işlenen cinsel suçlara dikkat çeken İHD, “Failler cezasızlıktan, siyasal iktidarın söylem ve eylemlerinden güç alıyor” dedi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD), birçok kentte açıklama yaparak Zonguldak ve Bismil’de çocuklara yönelik tecavüz ve cinsel istismara tepki gösterdi. 
 
ANKARA
 
İHD Merkezi Çocuk Hakları Komisyonu, Zonguldak’ta 2 yaşındaki bir çocuğun 25 yaşındaki bir erkek tarafından cinsel istismara maruz kalarak yaşamını yitirmesine ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklama yapan İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Sevinç Koçak, çocuk istismarı vakalarını büyük bir öfke ve endişeyle takip ettiklerini belirterek, “Yıllardır ısrarla, bu vakaların münferit olmadığını söylüyoruz. 20 yılda 4,5 kat artış gösteren bir suçun münferit olduğunu söylemek, üzerini örtmekten başka bir anlam taşımıyor. Çocuk istismarının yükselmesinde; etkin yargılama yapılmaması, failin kim olduğunun yargılamaya etki etmesi, koruyucu ve önleyici politikaların eksikliği büyük rol oynuyor. Çok sayıda davada da somut olarak gördük ki failler cezasızlıktan, siyasal iktidarın söylem ve eylemlerinden güç alıyor” dedi.
 
‘FAİLLERİN GÜCÜ ALDIĞI YER BELLİ’
 
Devletin, çocukların insan haklarını tanımak, ihlal etmemek, korumak ve gereğini yerine getirmekle yükümlü olduğunun altını çizen Koçak, “Yasalarını, uygulamalarını, fiillerini yani her türlü politikasını çocuğun yüksek yararı ilkesine göre yapmak zorundadır. Ancak Türkiye’de çocuğun değil, kurumların, kişilerin ‘itibarı’ ve ‘üstün yararı’ ön planda tutuluyor. Kamuoyunun da takip ettiği en bilinen çocuk istismarı davalarının süreçlerine, sonuçlarına ve politik sorumluluğu olanların söylemlerine bakmak, faillerin gücünü nerden aldığını, istismar oranların neden ve nasıl yükseldiğini net olarak gösteriyor.
 
‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE GERİ DÖNÜLSÜN’
 
Koçak, çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenebilmesi için talepleri şu şekilde sıraladı:
 
“* Cinsel istismar fiilinin ortaya çıkması durumunda etkin soruşturma ve cezai yaptırım süreci hızlı bir biçimde işletilmeli ve kısa sürede sonuçlandırılmalıdır. Faillerin, kurumların ‘itibarı’ değil, ‘ama’sız ‘fakat’sız çocuğun üstün yararı gözetilmelidir.
 
* İstismara maruz bırakılan çocukların psikososyal destek sürecini de içeren acil ve etkili sağlık tedbirleri alınmalıdır.
 
* Cinsel istismar fiili ortaya çıkmadan önce etkin koruyucu, önleyici politikalar üretilmeli ve bu politikaların yaygın uygulanabilmesi için gerekli mekanizmalar acilen oluşturulmalıdır.
* Çocukların doğrudan ulaşabilecekleri şikâyet/başvuru mekanizmaları yerel ve yaygın olarak yaratılmalı, bu mekanizmaları nasıl kullanabilecekleri konusunda çocuklar bilgilendirilmelidir.
 
* Çocukları güçlendirmek için cinsel sağlık ve bedensel söz hakkı eğitimleri verilmelidir.  Bu eğitimleri oluşturacak olan kurullar, bağımsız uzmanlar ve çocuk hakları savunucuları ile birlikte çalışmalıdır.
 
* Çocuklarla ilgili alanlarda çalışan meslek gruplarına (öğretmen, polis, hâkim, sağlık personeli…) personeller, tüm yetişkinler düzenli olarak çocuk odaklı yaklaşım, çocukların bedensel söz hakkı eğitimleri verilmeli ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanmalıdır.
 
* Çocuklar için önemli bir koruyucu/önleyici belge olan İstanbul Sözleşmesi’ne acilen geri dönülmelidir.”
 
ÊLIH
 
İHD Êlih Şubesi, Zonguldak’ta 2 yaşındaki çocuğun tecavüze uğraması ve Amed’in Bismil ilçesinde 16 yaşındaki çocuğun Bismil Devlet Hastanesi’nde görevli bir sağlıkçı tarafından cinsel saldırıya uğramasına ilişkin şube binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada yapan İHD Şube yönetici Rumeysa Deniz Kaya, Türkiye’de çocuk istismarı oranının her yıl artığına dikkat çekerek, “Bu kez Zonguldak’ta 2 yaşındaki bir çocuk, bir erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı ve hayatını kaybetti. Yine, 19 Mayıs’ta Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Bismil Devlet Hastanesi’nde acil bölüm sorumlusu Ahmet Beydağ’nın 16 yaşında bir çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu, ailenin şikayeti üzerine gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenilmiştir. Çocuk istismarı vakalarını büyük bir öfke ve endişeyle takip ediyoruz. Yıllardır ısrarla, bu vakaların münferit olmadığını söylüyoruz. 20 yılda 4,5 kat artış gösteren bir suçun münferit olduğunu söylemek, üzerini örtmekten başka bir anlam taşımıyor” diye konuştu.
 
 İSTANBUL
 
İHD İstanbul Şubesi de, dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri ile şube yöneticileri katıldı. “Çocuk istismarı önlensin” pankartının asıldığı toplantıda konuşan  Yoleri, çocuk ve kadın faillerinin iktidardan güç aldığını belirtti.
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.