en iyi rulet siteleri
Cenevre BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi
  • Rojev
  • Güncel
  • Cenevre BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi

Cenevre BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle BM Ofisi önünde yapılan oturma eyleminde “Tecridi kırmaktan başka çaremiz yok” denildi.

ABONE OL
Nisan 22, 2024 02:40
Cenevre BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CENEVRE – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle BM Ofisi önünde yapılan oturma eyleminde “Tecridi kırmaktan başka çaremiz yok” denildi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 1998’de devreye koyulan uluslararası komplo süreciyle 24 yıldır süren tecrit koşullarının sonlandırılması ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması talepleriyle İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen oturma eylemi sürdürülüyor. “Dem dema azadiyê ye” hamlesi kapsamında 25 Ocak 2021 tarihinden bu yana Kürdistanlılar her çarşamba günü Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önünde oturma eylemi düzenliyor.
 
Abdulllah Öcalan’ın durumuna ve iki yılı aşkın süredir yürütülen tecride ilişkin Fransızca açıklama yapan İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) Dışilişkiler üyesi Ramazan Baytar başta BM olmak üzere batılı devletler eliyle gerçekleştirilen uluslararası komplo sürecinin 2 yıldır istanbul escort Abdullah Öcalan’a yönelik sürdürülen tecritle varlığını bir kez daha gösterdiğine işaret etti. 
 
‘ÖZGÜRLÜĞÜN ANAHTARI ABDULLAH ÖCALAN’DA’
 
Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır süren tecride rağmen yaratmış olduğu özgürlük paradigmasının yine bu devletler tarafından kendilerine tehdit görüldüğüne dikkat çeken Baytar “Bugün başta Kürt halkı olmak üzere bölge halklarının özgürlüğünün sağlanmasının anahtarı Önder Apo’nun yaratmış olduğu özgürlük paradigmasının hayata geçirilmesi gerçeğidir. 2 yılı aşkın süredir sürdürülen ağır tecrit koşullarının temelinde çözümsüzlükten yana kendi çıkarlarını esas alan batılı devletlerin Türk devletiyle olan kirli çıkar ilişkileri yatmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
‘TECRİDİ KIRMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK’
 
Cenevre CDK Eşbaşkanı Mehmet Latif Çelebi 1999 yılından bu yana Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını dile getirerek, Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve yaşam koşullarına ilişkin endişelerini dile getirdi. Çelebi, “Önderliğimizden uzun zamandır haber alamıyoruz. Kürt halkı, Kürt gençleri bunu asla kabul etmeyecektir. Her türlü eylem ve etkinliğin özveriyle sahiplenilmeli bu açıdan önemlidir. Kürt halkı olarak tecridi kırmaktan başka çaremiz yoktur” dedi. 
 
SANDIK BAŞINA GİTME ÇAĞRISI 
 
14 Mayıs’ta Türkiye ve Kürt illerinde yapılacak olan seçim sürecine değinen Çelebi Cenevre başta olmak üzere İsviçre ve Avrupa’da seçim sürecinin tamamlandığını hatırlatarak “Görev ve sorumluluklarımız henüz tamamlanmış değildir. Burada yaşayan tüm halkımız 14 Mayıs öncesi telefonlara sarılmalı ülkede yaşayan dost, akraba ve yakınlarını arayarak sandık başına gitme çağrısı yapmalıdır” diye belirtti. 
 
Yapılan konuşmaların ardından sloganlar atan halk oturma eylemine geçti. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.