en iyi rulet siteleri
Xwebûn gazetesinden Dünya Anadil Günü etkinliği
  • Rojev
  • Güncel
  • Xwebûn gazetesinden Dünya Anadil Günü etkinliği

Xwebûn gazetesinden Dünya Anadil Günü etkinliği

Haftalık yayın yapan Kürtçe gazete Xwebûn, Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında, Şivan Perwer, Xelîl Xemgîn, Dîyar, Kawa gibi sevilen Kürt sanatçıları bir araya getirecek.

ABONE OL
Ocak 23, 2023 09:30
Xwebûn gazetesinden Dünya Anadil Günü etkinliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Haftalık yayın yapan Kürtçe gazete Xwebûn, Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında, Şivan Perwer, Xelîl Xemgîn, Dîyar, Kawa gibi sevilen Kürt sanatçıları bir araya getirecek. 
 
Amed’de 22 Aralık 2019’da yayın hayatına başlayan haftalık Kürtçe gazete Xwebûn, 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında gazeteyle dayanışma etkinliği düzenleyecek. Düzenlenecek etkinliğe sevilen Kürt sanatçılar Şivan Perwer, Xelîl Xemgîn, Dîyar, Kawa da video yoluyla katılacak. 21 Şubat’ta düzenlenecek konserde sanatçılar Kadir Çat ve Koma Sorjiyan’ın sahne alacak. Öte yandan daha fazla sanatçının etkinlikle yer alması için çalışmalar sürüyor. 
 
Yapacakları etkinlik hakkında bilgi veren Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, gazetenin hem internet sitesi hem de basılı halde Kürtçe yayın yaptığını belirterek, “Xwebûn gazetesi Bakurê Kurdistan’da Kürtçe yayın yapan tek gazetedir. Gazetenin 4’üncü yılında 21 Dünya Anadil Günü’ne de dikkat çekmek için okuyucularımızla bir araya gelmek istedik” dedi. 
 
21 Şubat’ın Dünya Anadil Günü olarak bir çok yerde kutlandığını vurgulayan Esen, “Ancak Kürtçe Bakurê Kurdistan’da yasak. Kürtçenin resmi ve eğitim dili olabilmesine izin verilmiyor” diye konuştu. 
 
KÜRT SANATÇILAR DİASPORADAN KATILACAK 
 
Yaklaşık bir aydır bu etkinliğin hazırlığını yaptıklarını ifade eden Esen, etkinliği Amed’teki bir düğün salonunda gerçekleştireceklerini söyledi. Esen, etkinlite sanatçı Kadir Çat ve Koma Sorjiyan’ın sahne alacağını, baskılardan 
dolayı diasporaya gitmek zorunda kalan Kürt sanatçıların da video yoluyla mesaj ve şarkılarını paylaşacaklarını dile getirdi. Esen, “Şivan Perwer, Kawa, Diyar, Xelil Xemgin gibi sanatçılar video yoluyla etkinlikte yer alacaklar. Etkinliğimize sadece sanatçılar değil, ayrıca Kurdistan ve Türkiye’den de birçok sivil toplum örgütü, siyasi parti ve dernek temsilcilerini de davet edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Etkinliğe yaklaşık bin kişinin katılmasını planladıklarını belirten Esen, “Kürtçe gazetemizin çalışmalarını anlatan bir bölümümüz olacak. Okuyucularımızdan bizimle dayanışma içerisinde olmalarını istiyoruz. Bu destek maddi bir destek değildir, insanların Xwebûn gazetesine nasıl sahip çıktıklarını görmek ve göstermek istiyoruz. Dilimize yönelik baskıların son bulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Okuyuculara çağrıda bulunan Esen, “Herkesin bu etkinliğe katılmasını ve destek olmasını istiyoruz. Gazetemize sahip çıkalım, Kürt basını özerindeki baskı ve tehditleri boşa çıkaralım” diye ekledi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.