en iyi rulet siteleri
TİP: 20 bin sandık şaibeli

TİP: 20 bin sandık şaibeli

TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Seçimlerde dört milyon 200 bin oyun kullanıldığı yaklaşık 20 bin sandığın şaibeli olduğunu açıkladı

ABONE OL
Mayıs 17, 2023 20:00
TİP: 20 bin sandık şaibeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ –  TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Seçimlerde dört milyon 200 bin oyun kullanıldığı yaklaşık 20 bin sandığın şaibeli olduğunu açıkladı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, seçimlerde şaibeli sandıklara ilişkin açıklama yaptı. Ergün,  TİP’in yazılım, veri analisti ve hukukçularla beraber onlarca kişinin emeğiyle seçmen iradesinin nasıl gasp edildiğine ilişkin tabloyu görmüş oldukların ifade etti. 
 
Ergün, 7 Haziran – 1 Kasım 2015 seçimlerini de hatırlatarak,  “O günden itibaren devreye konan bir senaryo, bir proje, bir hak gaspının benzer örneklerini yaşamaya devam ediyoruz. Bizzat ben de 2017 yılında yapılan referandumda konuda özel olarak çalışmıştım. O dönemde ölülere oy kullandırıldığını, yani nasıl Fethullah Gülen daha önce ‘Mezardan kalkıp gerekirse oy kullanacaksınız’ dediyse ona benzer yöntemlerle aynı şekilde ölülere oy kullandırıldığını tespit etmiştik. Şimdi benzer bir senaryonun yine yaşandığını açık bir şekilde söyleyebiliriz” diye belirtti. 
 
BİRDEN FAZLA OY KULLANILMASI
 
Pek çok sandık ve okulda iktidar partileri ve çeşitli devlet olanakları kullanılarak tam kontrol sağlandığını aktaran Ergün, şunları söyledi: “Bu okullarda, bu sandıklarda kimlerin oy verebileceği, kimlerin oy vermeyeceği, oy vermeyen seçmenler yerine ya da veremeyen seçmenler yerine ne yönde oy kullanılacağı tayin ediliyor, belirleniyor. Şimdi, mesela bunu becerdikleri oranda bütün oylar kendi cephelerine, kendi lehlerine yazılıyor. Beceremediklerinde, yani bütün o seçmenlerin ne yönde oy kullanacağını belirleyemedikleri durumda da kullanılmayan oylar yerine kendilerine oy yazdıklarını görüyoruz. Burada bir yöntem olarak da görev kağıdıyla oy kullanılması, birden fazla oy kullanılması mekanizması işletiliyor.”
 
’20 BİN SANDIK ŞAİBELİ’
 
Yüzde 95 ve üzeri oy kullanılan sandık sayısının 20 bine yakın olduğunu açıklayan Ergün, “Burada seçmen sayısı dört milyon 200 bin civarında. Yani dört milyon 200 bin oyun kullanıldığı yaklaşık 20 bin sandık şaibelidir. Açıkça şaibelidir. Birkaç örnek vermek istiyorum. Şırnak merkez bin 156 numaralı sandıkta oy kullanma oranı yüzde 762. Yani 7- 7,5 kat fazla insan oy kullanmış. Siirt Pervari bin 59 numaralı sandıkta oy kullanma oranı yüzde 233 ve burada toplamda 200 civarında yurttaşımız oy kullanmış görünüyor. Yüzde 100 ve üzerinde oy kullanılan 154 sandıkta Millet İttifakı’na hiç oy çıkmamış. Hiç kimsenin aklına gelmemiş millet ittifakına oy vermek. Burada yine dikkat etmemiz gereken bir unsur var. Buralarda Millet İttifakı partilerinin sandık kurulu üyeleri oy vermemişler. Bütün bunlar bir şaibe olduğunu açıkça gösteriyor. Biz bu operasyonun bir bütün olarak MHP’yi gözetilen bir operasyon olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
MHP’YE YAZILAN OYLAR 
 
Yüzde 100 ve üzeri oy kullanılan sandıklarda MHP’nin oyunun yüzde 13 olduğunu aktaran Ergün, “Yani Türkiye genelinde aldığı oyun çok daha üzerinde bir oy almış durumda. Bazı, yine böyle sandıklarda, örneğin, 7 Haziran seçimlerinde MHP’nin oy oranı yüzde 2’yken şimdi yüzde 16’ya yükselmiş. Öyle sandıklar var ki o sandıklar kapatılmış, bütün devlet görevlileri oraya yönlendirilmiş. MHP daha önce burada yüzde 2 oy alıyormuş, şimdi birden oy oranı yüzde 16’ya çıkmış” bilgilerini paylaştı. 
 
‘ŞAİBELİ SEÇİM’
 
Seçimlerin şaibeli olduğunu yineleyen Ergün,  son olarak şunları ekledi: “14 Mayıs seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanıp kazanmadığını bilemeyiz ama Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacak bir oy almadığını açıkça görebiliyoruz. Cumhur ittifakının kazanacak bir oy almadığını açıkça görebiliyoruz. Bu operasyonda, milletvekili seçiminde MHP gözetilmiştir, bunu görüyoruz. Bu operasyonun bir parçası Anadolu Ajansı olmuştur. Anadolu Ajansı daha ilk dakikadan itibaren çok yüksek oranda Tayyip Erdoğan’ı göstermiş, ardından o daha düşük seviyelere indirmiştir ama daha dikkat çekici olan ve istatistik bilimiyle açıklanamayacak olan şey şudur: Sinan Oğan, Anadolu Ajansı tarafından ilk dakikada kaç oy oranı gösterildiyse, sonuna kadar o oranda kalmıştır. 5,2- 5,3 oranında kalmıştır. Bunun istatistik ve istatistik bilimiyle açıklanması mümkün değildir. Hiçbir örneklem, başından sonuna saatler boyunca hep 5,2- 5,3’ü veremez.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.