en iyi rulet siteleri
Sönmez:  Amedspor’a saldırının arkasında organize bir akıl var
  • Rojev
  • Güncel
  • Sönmez: Amedspor’a saldırının arkasında organize bir akıl var

Sönmez: Amedspor’a saldırının arkasında organize bir akıl var

Bursaspor ile Amedspor karşılaşmasında yaşanan ırkçı saldırıların temel nedeninin iktidarın ülkede yarattığı siyasi atmosferden kaynaklandığını belirten spor yazarı Mithat Fabian Sönmez, saldırının arkasındaki ‘organize akıl’a dikkat çekti.

ABONE OL
Mayıs 23, 2024 00:22
Sönmez:  Amedspor’a saldırının arkasında organize bir akıl var
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Bursaspor ile Amedspor karşılaşmasında yaşanan ırkçı saldırıların temel nedeninin iktidarın ülkede yarattığı siyasi atmosferden kaynaklandığını belirten spor yazarı Mithat Fabian Sönmez, saldırının arkasındaki ‘organize akıl’a dikkat çekti. 
 
Bursaspor deplasmanında Amedspor’un maruz kaldığı ırkçı saldırılar protesto edilirken, Evrensel Gazetesi Spor Yazarı Mithat Fabian Sönmez, ırkçı saldırıların arkadaşında organize bir akılın varlığına dikkat çekti. 
 
AMEDSPOR’A SALDIRILARIN NEDENİ?
 
 “Çözüm süreci”nin 2015 yılında sona erdirilmesinden dolayı Türkiye’de siyasi iklimin değiştiğini hatırlatan Sönmez, değişen bu iklimin ardından Kürtlere olan saldırıların her alanda olduğu gibi spor alanlarında da yaşandığına dikkat çekti. Sönmez, “Siyasi iklim sertleştikçe Amedspor’a da saldırılar o denli sertleşti. 2015 yılından bu yana Amedspor’a son Bursaspor saldırılarında olduğu gibi pek çok deplasmanda bu tür saldırıları gördük. Amedspor genelde başka bir ülkenin takımı gibi bir muamele yapılmaya çalışılıyor. Ülkedeki baskıcı, milliyetçi ortamı birileri ne zaman yükseltmek betvamos giriş isterse en sert şekilde bu futbol müsabakalarında da gösterilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı. 
 
JANDARMA KOMUTANININ SÖZLERİ
 
Sönmez, geçtiğimiz yıl Amedspor’un konuk olduğu Afyonspor müsabakası öncesinde Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel’in, karşılaşma öncesi stada giderek Afyonsporlu futbolculara, “Gönlümüz sizlerle. Geri kalanı bize bırakın. Şöyle bir 5-0 eze eze yenerseniz, buradan onları göndeririz” sözlerini de casino siteleri giriş hatırlattı. 
 
‘ORGANİZE BİR AKIL VARDI’
 
Bursaspor stadyumunda, taraftarların attığı sloganlardan, organizasyon ekiplerinin çaldığı parçalara ve atılan sloganlara kadar tüm her şeyin planlandığını kaydeden Sönmez, “Siyasi gündemle birleştirince böyle bir sonuç çıkıyor. Amedspor kaldığı otelin önünde milliyetçi marşlar ve hakaretler yaptılar. Havai fişek saldırıları bunların hepsiyle Kürt taraftarlarına bir gönderme yapıldı.  Dolayısıyla bunun arkasında organize bir akıl var. Ülkedeki siyasi iktidarın yaratığı bir atmosferin bir sonucudur. Milliyetçi ırkçı kesimleri harekete geçiren bir iktidar mekanizması var” dedi. 
 
KİME GÖRE SİYASET?
 
 Mereş merkezli depremlerin ardından halkın, iktidara dönük “istifa” çağrılarının spor müsabakalarına da sirayet ettiğini belirten Sönmez, bu “istifa” çağrılarının en son Kayserispor ile Fenerbahçe ve Beşiktaş-Ankaragücü karşılaşmalarında yaşandığını dile getirerek, “‘Hükümet istifa’ sloganları atan insanların evlerine tebligat gönderildi” dedi. Bu karşılaşmalardan sonra Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) hakemlere de mesajlar vermiş olabileceğine dikkat çeken Sönmez, “İktidar sürekli ‘Tribünlere siyaset sokmamalısınız’ türünden çağrılar yapıyor. Dün Amedspor’a yönelik saldırıları gördüğümüzde bunların ne kadar iki yüzlü olduğunu gördük. Aslında ‘Tribüne siyaset sokmayın’ dendiğinde aslında ‘Bizim istemediğimiz siyaseti sokmayın’ mesajı vardı. Dünkü Amedspor maçı bunun bir örneğiydi” ifadelerini kullandı.
 
‘HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI’
 
Bursaspor maçında saha içerisinde yaşananları da değerlendiren Sönmez, “Bursaspor’a maç kazandırılmak istendi. Amedspor, Bursaspor’dan daha iyi bir takımdı, bu maçın sonucu böyle de olmayabilirdi. Maçın devam ettirilmesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun çıkışını çok samimi bulmadım.  Sosyal medyada artan tepkilere yönelik bir açıklama olarak değerlendiriyorum.  Devlet kanadı da bu maçın böyle olacağını biliyordu ama hiçbir önlem almadılar. Amedspor, gittiği her deplasmanda devletin kurumları da o takımla birlikte hareket ediyor” şeklinde konuştu. 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.