en iyi rulet siteleri
Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi

Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi

Sınır ve sahillerdeki sağlık emekçilerinin taleplerine dikkat çeken SES Çanakkale Şubesi, Sağlık Bakanlığı’na adeta “döviz basan” emekçilerin haklarını savunacaklarını belirtti.

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 10:30
Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ÇANAKKALE – Sınır ve sahillerdeki sağlık emekçilerinin taleplerine dikkat çeken SES Çanakkale Şubesi, Sağlık Bakanlığı’na adeta “döviz basan” emekçilerin haklarını savunacaklarını belirtti. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çanakkale Şubesi, sınır ve sahillerdeki sağlık emekçilerinin taleplerini ve seslerini duyurmak için Kumkale Sahili’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Birçok SES üyesinin katıldığı açıklamada, basın metnini SES Çanakkale Şubesi Sekreteri Barış Dirik okudu.
 
Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün Uluslararası Sağlık Tüzüğü ve Umumi Hıfzısıhha Kanunu ile gşekillendiğini belirten Dirik, hudut ve sahillerdeki sağlık emekçilerin İstanbul ve Çanakkale boğazlarında tüm kara hudut kapılarında, limanlar ve havalimanlarında stratejik ve kritik sağlık hizmeti verdiklerini belirtti. Dirik, “Kurumun gelirleri ağırlıklı olarak boğazlardan geçen gemilerin taşıdıkları yükün net tonajına göre yatırdıkları ücretler ve limanlardaki sağlık kontrol ücretlerinden oluşmaktadır. Hazineden tek kuruş ödenek almamaktadır. Gelirlerinin önemli bir kısmı döviz bazındadır ve devlete her gün önemli miktarda döviz geliri sağlamaktadır” diye belirtti. 
 
‘SAĞLIK BAKANLIĞI’NA DÖVİZ BASIYOR’
 
Hudut ve sahillerdeki sağlık emekçilerin Sağlık Bakanlığı’na “adeta döviz bastığını” söyleyen Dirik, sağlık emekçilerinin ise paylarına düşeni almadıklarını dile getirdi. Yöneticileri ve kısım amirlerinin çoğunun doktorlardan oluştuğunu ve çalışan sayısının 600’ü bulduğunu aktaran Dirik, “Kurumun personelleri maaş, özlük ve sosyal hakları bakımından hep yok sayılmıştır. Kurum personelleri; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na (DMK) tabi memur statüsünde, karada ve denizde (deniz ambulansı ve pratika botlarında) kaptan, gemi adamı, teknisyen ve sağlık memuru olarak 7/24 esasına göre nöbet tutarak çalışmaktadır” dedi. 
 
‘KONUNUN TAKİPÇİSİ OLUNACAK’
 
Sağlık Bakanlığı’na ve Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne açık çağrıda bulunan Dirik, şöyle devam etti: “Sendikamız SES, konunun takipçisi olmaya, hudut ve sahillerdeki sağlık emekçilerinin bu en yakıcı taleplerini ve her anlamda haklarını en geniş platformlarda savunmaya, kamuoyu yaratmaya ve seslerini duyurmaya devam edecektir.”
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.