en iyi rulet siteleri
Semsûr’un çöpleri mahkeme kararına rağmen meraya dökülüyor
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Semsûr’un çöpleri mahkeme kararına rağmen meraya dökülüyor

Semsûr’un çöpleri mahkeme kararına rağmen meraya dökülüyor

Mahkeme kararına rağmen Semsûr’un katı atıkları mera alanına dökülüyor. Köylüler, atıkların hem çevreye hem de insan sağlığına zarar verdiğini belirterek, “Hayatımızla oynamayın” çağrısı yaptı.

ABONE OL
Nisan 29, 2023 06:37
Semsûr’un çöpleri mahkeme kararına rağmen meraya dökülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SEMSÛR – Mahkeme kararına rağmen Semsûr’un katı atıkları mera alanına dökülüyor. Köylüler, atıkların hem çevreye hem de insan sağlığına zarar verdiğini belirterek, “Hayatımızla oynamayın” çağrısı yaptı. 
 
Semsûr’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı GAP Kalkınma İdaresi’nin sağladığı fonla, Adıyaman Belediyeler Birliği’nin Tümrüz Tepesi’nde kurduğu Katı Atık Depolama Tesisi, tehlike saçıyor. 2006 yılında başlayan, ancak köylülerin mahkemeye taşıması sonucu 2011 yılında Adıyaman İdare Mahkemesi kararı ile durdurulan proje, 2019 yerel seçimler sonrası faaliyete geçirildi. Katı Atık Depolama Tesisi, alana yakın birçok köy ve mahallede hem insanlara, hem de diğer canlılara zarar veriyor. 
 
MAHKEME KARARINA RAĞMEN
 
2019 yerel seçimlerinden sonra AKP’den belediye başkanı seçilen Süleyman Kılınç, daha önce mahkemenin durdurma kararına rağmen Katı Atık Depolama Tesisi projesine tekrardan başladı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, şehrin çöpleri Zeynel Abidin Türbesi mevkisinde yer alan Tümrüz Tepesi’ne dökülmeye başlandı. Çöplerin bu alana dökülmesi merkeze bağlı Fexrikan (Kayaönü), Kistikan (Uğurlu), Kazni (Dardoğan), Şexler köyleri ile merkez Petrol Mahallesi’nin mera alanlarında tahribata neden olurken, bölgede yaşayan yurttaşlar, yakılan çöplerin dumanına maruz kaldı. 
 
Katı Atık Depolama Tesisi’nden en fazla etkilenen Fexrikan köyünde konuştuğumuz yurttaşlar, yaşadıkları sorunları dile getirdi.  
 
Köylülerden Hüseyin Canan, çöpten yayılan koku ve çöplerin yakılmasıyla yükselen dumanlardan dolayı pencerelerini kapalı tuttuklarını söyleyerek, “Çöpler dere kenarına döküldüğü için suyumuz da kirleniyor. Birkaç yıl önce köylü olarak buna karşı eylem yaptık, daha sonra dava açtık. İdare mahkemesi projenin durdurulması ve bu bölgeye çöpün dökülmemesi yönünde karar verdi. Mahkeme kararının ardından birkaç yıldır buraya çöp dökülmüyordu. Ancak yerel seçimlerden sonra projeye tekrardan başlandı ve yaklaşık bir yıldır yeniden çöpler dökülmeye başlandı” dedi. 
 
‘ÇÖPÜN İÇİNDE YAŞIYORUZ’
 
Evlerinin Semsûr merkezde olduğunu, ancak 6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrası köye yerleşmek zorunda kaldıklarını belirten Canan, konuşmasına şöyle devam etti: “Depremden kaçarak köye geldik, fakat köyde de duman ve kokuya maruz kalıyoruz. Bu çöpün kokusundan, dumanından sadece bizim köy değil, birçok köy etkileniyor. Çöpün içinde yaşıyoruz. Döküldüğü yere yakın bir noktada Zeynel Abidin Türbesi var, insanlar oraya ibadet için gidiyordu ama çöpten dolayı kimse gidemiyor.”
 
‘SUYUMUZ KİRLENİYOR’ 
 
Aynı köyden Ali Karakuş ise çöplerin atıldığı yerin köyün merası olduğunu belirterek, “Çöp yüzünden artık hayvanlarımız oraya gidemiyor. Çöp dumanı zehir gibi, bu zehir köye yayılıyor. Bizim topraklarımız bağlarımız o alana çok yakın. Bağımız ve ekinlerimiz de bu çöpten etkileniyor. Dere kenarına dökülen çöpler suyumuzu da kirletiyor” ifadelerini kullandı. Yurttaşlardan Kalender Karakuş, çöplerin döküldüğü yerde tarlaları olduğunu söyleyerek, “Ne yapacağız, nasıl ekinimizi toplayacağız, o üzümleri nasıl yiyeceğiz?” diye sordu. Alanın mera olduğunu, hayvanları otlatacak yer kalmadığını dile getiren Karakuş, “Bir çok hayvan zehirlendi. Çocuklarımız da bu kötü koku ve dumandan hasta oluyorlar. Deprem bizi öldürmedi ama bu duman öldürecek” diyerek tepki gösterdi. 
 
‘HAYVANLARIMIZ ÖLDÜ’
 
Petrol Mahallesi’nde yaşayan Hikmet Şen de, dumandan etkilenerek zehirlenen köpeğinin yanında konuştu. Şen, köpeğinin çöplerin döküldüğü dereden içtiği sudan zehirlendiğini ifade etti. Şen, “Veteriner çağırdık, iğne ve serum verdik ama 3 gün aradan geçmesine rağmen durumu düzelmedi. 3 gündür köpeğimiz can çekişiyor. 4 tane keçimiz öldü. Dere kenarına dökülen çöp, dere suyunu zehirliyor” şeklinde konuştu. 
 
MA / Mahmut Altıntaş

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.