en iyi rulet siteleri
Rojava’da kimyasala büyük öfke

Rojava’da kimyasala büyük öfke

Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde on binlerce kişi, Türkiye’nin kimyasal silah kullanımına karşı buluştu.

ABONE OL
Kasım 13, 2022 12:30
Rojava’da kimyasala büyük öfke
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde on binlerce kişi, Türkiye’nin kimyasal silah kullanımına karşı buluştu.  
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de, Türkiye’nin Kurdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığıyla Federe Kurdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşin ve Metina bölgelerine yönelik kimyasal silah kullanımı kitlesel protesto edildi. Qamişlo ve Hesekê kentlerinden on binlerce yurttaş, 12 Mart Şehitleri Stadı’nda gerçekleştirilen eyleme katılmak için Siyahi Mahallesi, Ferman Hastanesi ve Qasimo Camisi önünde bir araya geldi. Yurttaşlar, daha sonra kitlesel olarak eylemin yapılacağı stada akın etti.
 
Qamişlo’ya bağlı Dêrik, Rimêlan, Girkê Legê, Tirbespiyê, Çilaxa, Til Koçer, Til Birak, Til Hemîs ve Amûdê ilçeleri ile Hesekê’ye bağlı Şedadê, Hol, Til Temir, Dirbêsiyê, Zirgan ve Hesekê ilçelerinden Kürt, Süryani, Ermeni, Arap ve Asurî yurttaşlar protesto eylemine katıldı. “Halkların ve gerillanın iradesiyle kimyasal silahları, işgali ve ihaneti yeneceğiz” şiarıyla düzenlenen protesto eylemine, Kuzey ve Doğu Suriye’deki çok sayıda sivil ve kadın kurumu üyeleri, Suriye Devrimci Gençlik Hareketi, Genç Kadınlar Birliği, siyasi partiler, Cizre Bölgesi Demokratik Özerk Yönetimi temsilcileri ile aşiret kanaat önderleri de katıldı.
 
HALKLAR KİMYASALA KARŞI BULUŞTU 
 
Sık sık “Yaşasın gerilla direnişi”, “Türk devletinin kimyasal saldırılarına hayır”, “Yaşasın Önder Öcalan’ın direnişi” ve “Soykırıma hayır” sloganları atan halklar, kimyasal karşısındaki sessizliğe dikkat çekmek için de “Katledilmemize ve topraklarımızın işgaline ortak olmayın” pankartı taşıdı.
 
Kitlenin stada ulaşmasının ardından düzenlenecek mitingde, Süryani Birliği Partisi, Arap ileri gelenler ve Şehit Aileleri Meclisi konuşmalar yapacak.
 
Konuşmaların ardından Koma Awazên Çiya şarkılarını seslendirecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.