en iyi rulet siteleri
Qoser’den Newroz notları: Tecrit ve iktidarın ihmalkarlığına öfke
  • Rojev
  • Güncel
  • Qoser’den Newroz notları: Tecrit ve iktidarın ihmalkarlığına öfke

Qoser’den Newroz notları: Tecrit ve iktidarın ihmalkarlığına öfke

Öcalan'a özgürlük talebi ile güne damga vuran Qoser'de, Öcalan'a uygulanan tecride duyulan öfke, iktidarın enkaz altında bıraktığı onbinlerin acısıyla daha da büyüyerek, Newroz alanına yansıdı.

ABONE OL
Mart 19, 2023 16:00
Qoser’den Newroz notları: Tecrit ve iktidarın ihmalkarlığına öfke
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MÊRDÎN – Öcalan’a özgürlük talebi ile güne damga vuran Qoser’de, Öcalan’a uygulanan tecride duyulan öfke, iktidarın enkaz altında bıraktığı onbinlerin acısıyla daha da büyüyerek, Newroz alanına yansıdı.

Mêrdîn’in Qoser ilçesinde büyük bir coşku ile gerçekleştirilen Newroz kutlamasında Öcalan’a özgürlük talebi damgasını vurdu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit nedeniyle öfkeli olan Qoser halkının Mereş merkezli depremlerle artan öfkesi alanın rengini belirledi.

* Dün gece saatlerinden itibaren kentte etkili olan sağanak yağışa rağmen sabahın ilk saatlerinden itibaren bariyerle çevrili olan alana gelen yurttaşlar, Newroz’daki kararlılıklarını gösterecek şekilde yağmurun altında alana giriş saatini bekledi.

* Alana girişlerin başlaması ile birlikte arama noktasından çıkan her yurttaş ilk olarak polis kamerasına zafer işareti yaparak alandaki yerini aldı.

* Genç ve yaşlı kadınlar, birlikte alandaki yerlerini alırken, cezaevlerine selam göndermek amacıyla “Bijî berxwedana zindana” sloganına öncülük etti.

* Gençler ve çocuklar kaptıkları flamaları ve renkli şallarını birbirinin başlarına bağlamak için sabırsızlık yaşarken, aynı zamanda yağmur nedeniyle indirilen flamaları geri kaldırma çabasına girişenler oldu.

* PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine atılan sloganlar ile Kürt halkının öncelikli talebini haykıran onbinler, önce PKK Lideri Öcalan’ın küçük yapıştırma fotoğrafları ardından ise bir anda açılan posteri ile iradelerini bir kez daha ortaya koydu.

* Yanmayan Newroz ateşini tutuşturmak için ceketlerini odunların üstüne atan gençler, Newroz ateşinin önemine dikkat çekti.

* Mereş merkezli depremler nedeniyle iktidara olan öfkenin açığa çıktığı Newroz alanında depremlerde hayatını kaybedenler unutulmadı. Hakkını helal etmeyen Newroz meydanı “Tayip İstifa” ve “Hükümet istifa” mesajı verdi. 

* Qoser’de her Newroz sonrası olduğu gibi yine yürüyen gençlerin kararlılığı ve iradesi Kürt gençlerinin taleplerinde ısrarcı olduğunu bir kez daha gösterdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.