en iyi rulet siteleri
OSB’nin kötü kokusu mahalleliyi eve hapsetti
  • Rojev
  • Ekoloji
  • OSB’nin kötü kokusu mahalleliyi eve hapsetti

OSB’nin kötü kokusu mahalleliyi eve hapsetti

Semsûr OSB’den yayılan kötü kokudan kaynaklı evlerinin kapı ve pencerelerini açamadıklarına dikkati çeken Karapınar Mahallesi sakinleri, “Kapımızın önüne çıkamıyoruz. Bankta oturmaya hasretiz” dedi.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 06:37
OSB’nin kötü kokusu mahalleliyi eve hapsetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SEMSÛR – Semsûr OSB’den yayılan kötü kokudan kaynaklı evlerinin kapı ve pencerelerini açamadıklarına dikkati çeken Karapınar Mahallesi sakinleri, “Kapımızın önüne çıkamıyoruz. Bankta oturmaya hasretiz” dedi. 
 
Semsûr merkeze bağlı Karapınar Mahallesi’nde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) yükselen kötü kokular mahalle sakinlerini evlerine hapsetti. 1995 yılında mahalleye yakın bir noktada kurulan OSB, 2004-2013 yılları arasında genişletildi. Son 4 yıldır bölgeden kötü kokular yükselmeye başladı. Gülbeyaz, Altınşehir ve Yeşilvadi konutlarında yaşayan binlerce yurttaş, özellikle gece saatlerinde yükselen kokular nedeniyle ne kapılarını ne camlarını açabiliyor.  
 
Konu birçok kez Meclis gündemine taşındı. Mahalle sakinleri, ayrıca Çevre İl Müdürlüğü üzerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, 1 Ocak 2018 ile 7 Haziran 2021 tarihleri arasında 18 defa denetim yapıldığını ve yapılan denetim sonucunda OSB’ye “hava” ve “koku” konularında toplam 44 bin 717 TL’lik 3 defa idari para cezası kestiklerini belirtti. Fakat cezaya ve girişimlere rağmen sorun çözülmedi. 
 
‘VALİ GİTTİ KARAR BİTTİ’
 
Karapınar Mahallesi’nde yaşayan Abuzer Altınsuyu (70), 12 yıldır mahallede yaşadığını ve binlerce kişinin ortaya çıkan bu kokudan rahatsız olduğunu söyledi. Kendilerine yakın Türkiye Petrollerine (TP) ait konutlarında bulunduğunu kaydeden Altınsuyu, 4 yıl önce OSB’de kurulan arıtma tesisinden çıkan kokulardan dolayı mahallede duramadıklarını ifade etti. OSB içinde yer alan fabrikalardan çıkan kirli suların arıtıldığı tesisten çıkan kokuların yaşamlarını çok kötü etkilediğini dile getiren Altınsuyu, “Çevre Sağlık Müdürlüğü’ne, İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Valiliğe ve belediyeye defalarca başvuruda bulunduk. Her seferin de ‘hallederiz’ denilerek geçiştiriliyoruz. Uzun uğraşlar sonucunda 2 yıl önce valilik yetkilileri, OSB yetkilileri ve halkın temsilcileri ile birlikte bir araya gelindi. Bu sorunun giderilmesi için üniversiteden uzman istenildi. Belediyenin ilgili birimlerden ekiplerin de katılımıyla buraya ilişkin bir rapor hazırlandı. Hazırlanan rapora göre bu tesisin üzerinin kapatılması ve ayrı bir filtre sisteminin yapılması gerektiği şeklinde rapor hazırlandı. Farklı illerde benzer tesislerde neler yapıldığına dair analiz çalışması yapıldı. Fakat valililer değiştiği zaman kararlarda onlarla birlikte gidiyor. O günden beri adım atılmadı” dedi. 
 
OSB yetkililerinin mahalle sakinlerine insan gözüyle bakmadığını ileri süren Altınsuyu, “Burada binlerce insan yaşıyor. Burada yaşayan insanları duymazdan geliyor ve taleplerini dikkate almıyorlar. Bütün bu insanlar, OSB’den çıkan kokuya maruz kalıyor. Biz, bu arıtma tesisinin filtrelenmesini ve bu kokunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 
‘KAPI-PENCERE AÇAMIYORUZ’
 
İleri yaşı ve sağlık sorunlarından dolayı sorunlar yaşayan Haci Güler de, pis kokudan şikayetçi. Güler, “4 senedir bu kokuya maruz kalıyoruz. Bu kokudan bayılıyoruz. Midemiz bulanıyor. Halka çok zarar veriyor. Bu koku yüzünden ne camımızı açabiliyoruz ne de dışarı çıkabiliyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Aynı mahallede 13 yıldır oturan Zeki Aktaş (75) ise, arıtma tesisi yapılmadan öncede OSB’den kokuların geldiğini ifade etti. OSB’de yer alan iki tane büyük fabrikadan kokunun yayıldığını söyleyen Aktaş, “O fabrikalar sülfürik asit mi kullanıyor, bilmiyorum ama bir dönem onun kokusu çok geliyordu. Genelde gece 12’den sonra halk uykuya geçtiği zaman bu kokuyu bırakıyorlar. Daha sonra bu arıtma tesisi yapıldı ama hala bu koku devam ediyor. Evime biri misafirliğe gelemiyor. Saldıkları koku üzerimize siniyor ve boğazımız yanıyor. Bunu defalarca dile getirdik ama şimdiye kadar somut adım atılmadı. Bende astım, farenjit var. Benden daha yaşlı insanlarda var. Yaz günü kapımızın önüne çıkamıyoruz. Bankta oturmaya hasretiz” ifadelerini kullandı. 
 
YETKİLİLER KULAK ARKASI YAPIYOR
 
Daha sakin ve gürültüden uzak olduğu için Karapınar mahallesinden ev alarak yerleştiğini anlatan Ramazan Güler (42) adlı yurttaş ise, şunları söyledi:  “Evimizde kapı-pencereyi açamıyoruz. Yazın sıcağında bile evimizin camlarını kapalı tutmak zorundayız. Hasta olan insanlar var burada. Temiz hava alamıyoruz. Bu kokudan dolayı evlerimizi satamıyoruz. Normalde 1 buçuk 2 milyon TL’lik evler şuan 800 bine ancak gidiyor. Bir an önce bu koku sorununa çözüm bulunmasını istiyoruz. Daha önce bütün resmi kurumlara başvuruda bulunduk. Yol kapatma eylemi yaptık. Yetkililer gelip, ‘tamam’ diyorlar ama daha sonra herhangi bir adım atmıyorlar.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.