en iyi rulet siteleri
ÖHD Colemêrg Şubesi’nden Öcalan için başvuru
  • Rojev
  • Güncel
  • ÖHD Colemêrg Şubesi’nden Öcalan için başvuru

ÖHD Colemêrg Şubesi’nden Öcalan için başvuru

ÖHD Colemêrg Şubesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım ile avukat görüşünün engellenmesi üzerine Colemêrg Barosu’na başvurdu.

ABONE OL
Aralık 1, 2022 01:18
ÖHD Colemêrg Şubesi’nden Öcalan için başvuru
0

BEĞENDİM

ABONE OL

COLEMÊRG- ÖHD Colemêrg Şubesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım ile avukat görüşünün engellenmesi üzerine Colemêrg Barosu’na başvurdu.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Colemêrg Şubesi, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım ile avukat görüşünün engellenmesi üzerine Colemêrg Barosu’na başvurdu. ÖHD Colemêrg Şubesi yaptıkları başvuruya ilişkin sanal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl yollardan çözümünün hazır olduğuna işaret edilen yazılı açıklamada, “Geçmişte eline geçen her fırsatta ortaya koyan Sayın Öcalan ve İmralı’da tutulan üç tutsağa uygulanmakta olan tecride ve avukat yasağına karşı bundan sonra da meşru hukuk mücadelemizi kararlılıkla sürdürmek adına bu sefer de Barolara görevlerini hatırlatıyoruz. İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ a uygulanan ağır tecrit koşullarının sona erdirilmesi, avukat görüş yasağının kaldırılması, müvekkillerin iç hukuk ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan haklarının temini ile avukatlık görevinin yerine getirilmesi amacıyla girişim ve başvurularda bulunduk. Zira Avukatlık Kanununa göre Barolar; hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır” denildi.

BAROLAR GÖREVE ÇAĞRILDI

Uzun yıllardır cezaevinde tutulan ve avukatlarıyla görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaș’ın süreç içerisinde müvekkillerin avukatları tarafından yapılan tüm hukuki girişimlerin sonuçsuz kaldığına dikkat çekilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Yerel ve uluslararası insan hakları kurumları, hukuk örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin girişimlerinden sonuç alınamadığı görüldü. 775 avukat tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya herhangi bir yanıt verilmediği göz önünde bulundurulduğunda avukatlık görevinin ifasını ve müvekkillerin adil yargılanma haklarını teminen başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm Baroları göreve davet ediyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.