en iyi rulet siteleri
ÖHD Amed Şubesi kongreye gitti: İmralı tecridine son vereceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • ÖHD Amed Şubesi kongreye gitti: İmralı tecridine son vereceğiz

ÖHD Amed Şubesi kongreye gitti: İmralı tecridine son vereceğiz

ÖHD Amed Şubesi Eşbaşkanı Muharrem Şahin, tecridin İmralı’da başlayarak ülkeyi sardığını belirterek, “Biz hukukçular olarak bu tecride son vereceğiz” dedi.

ABONE OL
Mart 19, 2023 13:30
ÖHD Amed Şubesi kongreye gitti: İmralı tecridine son vereceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – ÖHD Amed Şubesi Eşbaşkanı Muharrem Şahin, tecridin İmralı’da başlayarak ülkeyi sardığını belirterek, “Biz hukukçular olarak bu tecride son vereceğiz” dedi. 
 
Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şubesi, 3’üncü Olağan Kongresini, Amed Barosu Tahir Elçi Konferansında gerçekleştirdi. Kongreye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Amed Barosu Başkanı Nahit Eren, Barış Anneleri Meclisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi, Amed Tabip Odası (DTP) ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ile hukukçular katıldı.  
 
‘TECRİTE SON VERECEĞİZ’
 
Kongrede konuşan ÖHD Şube Eşbaşkanı Muharrem Şahin, Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanan ihlallerin altını çizerek, “Mevcut yasalarda ve evrensel hukuktan kaynaklı insanların sahip olduğu haklar var. Cezaevlerinde tutukluların yaşadıkları işkence, baskı, zulüm ve tecrit vahşete dönüştürmüş durumda. Devam eden bu uygulamalar en başında İmralı Cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan’a yöneliktir. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit 24 yıldır aralıksız devam ediyor. Aile ve avukatların defalarca görüş başvurusu reddeyliyor. 2 yıldır hiçbir haber alınamıyor ve her görüş başvurusunda yeni bir disiplin cezasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Tecrit İmralı’da başlayıp tüm Türkiye’yi sarmış durumda. Biz hukukçular olarak bu tecride son vereceğiz” dedi. 
 
‘BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ’
 
Sinevizyon gösterimin ardından konuşan Amed Barosu Başkanı Nahit Eren de “Bu ülkede insan yaşamın ne kadar ucuz olduğunu görüyoruz. Bir şekilde bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Bizler hukukçu olarak bu topraklarda adalet ve hak mücadelesi verdiğimiz için sürekli hedef gösteriliyoruz ve birçok ağır bedeller ödendi. Bu topraklarda hak mücadelesi ve barışın sesini yükseltirken Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katlettiler. Başkanımızın mücadele mirasına hep beraber sahip çıkacağız” diye konuştu. 
 
Konuşmacıların ardından derneğin yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi için seçim yapıldı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.