en iyi rulet siteleri
OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki

OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki

Depremden etkilenen 10 ilde OHAL ilan edilmesine tepki gösteren çok sayıda kişi, “Halkın değil kendi yaralarını sarmak için OHAL ilan ettiler. Amaç daha hızlı koordineli yardım götürmek değil, konuşanı susturmak” dedi.

ABONE OL
Şubat 7, 2023 17:00
OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Depremden etkilenen 10 ilde OHAL ilan edilmesine tepki gösteren çok sayıda kişi, “Halkın değil kendi yaralarını sarmak için OHAL ilan ettiler. Amaç daha hızlı koordineli yardım götürmek değil, konuşanı susturmak” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesi olan 10 ilde üç ay boyunca olağanüstü Hal (OHAL) ilan etmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Çok sayıda kişi sanal medya hesaplarından “ohal” etiketiyle yaptıkları paylaşımlarla başlatılan soruşturma, gazetecilerin engellenmesini, gözaltıları da hatırlatarak, OHAL ilan etmenin amacının insanları susturmak olduğuna dikkati çekti.

‘DERDİ GERÇEĞİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, “Yapabildiği en iyi işi yapıyor. İnsanlar can derdinde,o etrafa tehditler savurmakla , ohal ilan edip gerçeğin üstünü örtmekle uğraşıyor” paylaşımında bulundu. Prof. Dr. Salih Kuk, yaptığı paylaşımda, “OHAL başladı! İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, depremle ilgili yayın yapan gazeteciler Merdan Yanardağ ve Enver Aysever hakkında ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik’ suçlamasıyla soruşturma başlattı” ifadelerine yer verdi.

‘GÖRÜNTÜLER YAYILMASIN DİYE OHAL’

Ekoloji Radarı isimli sanal medya kullanıcısı, Bu kan dondurucu görüntüler dünyaya yayılmasın diyedir OHAL!” derken, iktisatçı yazar Mustafa Sönmez, “Tek adam rejiminin elini bağlayan ne vardı ki OHAL e başvuruldu? Samimi olarak soruyorum. Hukukçulardan ricamdır.  Askeri yardım almak için OHAL gerekiyorsa bunu daha dün sabah ilan etmenin engeli neydi? Niye gecikildi? O sürede gecikmeden kaynaklanan can ve mal kaybının bedelini kim nasıl ödeyecek?” diye sordu.

‘OHAL HALKI FELAKETTEN KORUMAK İÇİN DEĞİL’

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) resmi hesabından “OHAL halkı felaketten korumak için değil, patronların malını ve devletini halktan korumak için ilan edilir. OHAL’de halkın göreceği şey yardım değil, daha fazla yasak ve devlet terörüdür. Bizim OHAL’imiz her yerelde komiteleşmek, ihtiyaç maddelerini toplumsallaştırmak olmalıdır” paylaşımı yapıldı. Gazeteci Seyhan Avşar da “OHAL ile beraber jet soruşturma: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı depremle ilgili yayın yapan gazeteciler Merdan Yanardağ ve Enver Aysever hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik’ suçlamasıyla re’sen başlatıldığı öğrenildi” dedi.

‘HALKIN DEĞİL KENDİ YARALARINI SARMAK İÇİN OHAL’

Ahmet Dönmez de, “OHAL’i çıkarma sebebi bu zaten. Daha hızlı, daha koordineli yardım götürmek değil, konuşanı susturmak” diye belirtirken Melike isimli sanal medya kullanıcısı, “Seferberlik ilk 24 saatte her yere ulasabilmek, merkezi koordinasyon kurmak icin gerekliydi. Bu OHAL ilanına bakınca gelen yardımlara el koyma, gönüllü muhalif dernek ve örgütleri engelleme, bilgi akışını kontrol etme amacı görmemek elde değil” şeklinde paylaşımda bulundu.  Kostas isimli kullanıcı, “Halkın değil kendi yaralarını sarmak için OHAL ilan ettiler!.. Zulüm katlanarak devam edecek! #ohal”  diye belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.