en iyi rulet siteleri
ODTÜ Onur Komitesi: Şiddete karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • ODTÜ Onur Komitesi: Şiddete karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz

ODTÜ Onur Komitesi: Şiddete karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz

Onur Yürüyüşü’nde 15 kişinin darp edilerek ve gözaltına alınmasına karşı açıklama yapan ODTÜ Onur Komitesi, “Homofobiye, transfobiye ve şiddete karşı aynı irade ve kararlılıkla mücadele edeceğiz” dedi.

ABONE OL
Haziran 10, 2023 13:30
ODTÜ Onur Komitesi: Şiddete karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Onur Yürüyüşü’nde 15 kişinin darp edilerek ve gözaltına alınmasına karşı açıklama yapan ODTÜ Onur Komitesi, “Homofobiye, transfobiye ve şiddete karşı aynı irade ve kararlılıkla mücadele edeceğiz” dedi. 
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Onur Haftası Komitesi, ODTÜ’de dün yapılan Onur Yürüyüşü’nde polis şiddeti ve gözaltılara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube’de basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, İHD Ankara Şube yöneticileri, 17 Mayıs Derneği, Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (KAOS GL), Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Pembe Hayat ve Ünikuir Dernekleri temsilcileri katıldı. 
 
‘İŞKENCEYE MARUZ KALDIK’
 
Açıklamada konuşan İHD Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi ve ODTÜ Onur Yürüyüşü Komite Üyesi Tunahan Gözlügöl, baskılara karşı açıklama yapmak istediklerini belirterek, “Bizler haklarımızdan mahrum bırakılarak gözaltına alındık, şiddet gördük. Yasaklama adı altında manipülatif söylemler ile karşılaşıldı. Bu yürüyüşün meşru bir yürüyüş olduğunu biliyoruz. Bu gözaltı işleminin tamamen hukuksuz ve politik bir anlamı var. Biz yürüyüşü gerçekleştirip basın açıklamasını da yaptık ve dağıldık. Dağılmamıza rağmen taksi beklerken gözaltına alındık. Çok ciddi bir işkenceye, yakın mesafeden biber gazına maruz kaldık. Küçük araçlarda birçok kişi konulmaya çalışıldık. Cumartesi anneleri de yine aynı pratikle gözaltına alındı” dedi. 
 
‘KAMPÜS ABLUKA ALTINA ALINDI’ 
 
ODTÜ Onur Yürüyüşü Komite Üyesi Ilgaz Kekeç, AKP-MHP iktidarının LGBTİ+ politikaları sonucunda yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı. 
 
AKP desteği ile Meclis’e giren Yeniden Refah ve Hür Dava Partisi gibi İslamcı, kadın düşmanı ve LGBTİ+ fobik partilerin politikalarına karşı alanları terk etmeyeceklerini vurgulayan Kekeç, “Dün düzenlediğimiz ODTÜ Onur Yürüyüşü’müze dair kayyum rektör Verşan Kök tarafından atılan e-posta ve polise yaptığı çağrı ile ODTÜ kampüsü adeta Ankara Emniyeti’nin işgaline uğramıştır. ODTÜ Kayyum rektörlüğü ve İç Hizmetler’in işkenceci polislerle işbirliği ve arkadaşlarımızı hedef göstermesiyle arkadaşlarımız işkenceye uğramıştır. Polis ‘rektörünüz çağırdıysa ben de gelirim’ diyerek Kayyum Verşan Kök’ün bizi açıkça hedef gösterdiğini ortaya koymuştur. Yürüyüşün başlamasına 45 dakika kala ODTÜ Kütüphanesi önündeki alana Mukadder Kardiyen’in öncülük ettiği onlarca sivil polis ve yüzlerce çevik kuvvet polis ile adeta baskın gerçekleştiriyormuş gibi saldırıda bulunuldu. Tehditlere karşı çıkan öğrenciler darp edilerek yaka paça gözaltına alındı” diye konuştu.
 
‘KAFA TRAVMASI GEÇİRENLER OLDU’ 
 
Onur Yürüyüşü’nün sona ermesinin ardından alandan çıkan LGBTİ+’ların hedef gösterilerek gözaltına alındıklarını belirten Kekeç, şunları kaydetti: “İşkence gören bazı arkadaşlarımız kafa travması geçirirken, bazı arkadaşlarımız da fiziken yaralandılar. Son ifadeler ve sevklerin tamamlanmasının ardından gece 02.30 sularında arkadaşlarımız hastaneden serbest bırakıldı. Yaşamın her alanında varlığımızı sürdürmekte, direnmekte ve başkaldırmakta ısrarcıyız. Homofobiye, transfobiye ve şiddete karşı aynı irade ve kararlılıkla mücadele edeceğiz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.