en iyi rulet siteleri
Kuytul ikinci kez hakim karşına çıktı

Kuytul ikinci kez hakim karşına çıktı

Adana'da ikinci kez hakim karşısına çıkan Alparslan Kuytul, suçlamaları reddederek, "bir suç örgütü" olmadıklarını savundu.

ABONE OL
Ocak 19, 2023 18:30
Kuytul ikinci kez hakim karşına çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA – Adana’da ikinci kez hakim karşısına çıkan Alparslan Kuytul, suçlamaları reddederek, “bir suç örgütü” olmadıklarını savundu.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 Mayıs 2022’de tutuklanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un da aralarında olduğu 9’u tutuklu 13 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı bir süre önce tamamlamıştı. Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, tutuklulardan Kuytul ve Erol Ardıç’a, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “nitelikli yağma”, “cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “kasten yaralama” suçlamaları yöneltilerek, 38 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Tutuklular E.T., E.E., R.T., U.B., R.B., A.A., ve V.T. ile tutuksuz yargılanan A.B., H.A., Ş.S. ve Y.T.’ye ise, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “nitelikli yağma”, “cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ve “kasten yaralama” iddialarıyla suçlanıyor. Her bir kişi hakkında 30 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Kuytul ve beraberindeki 12 kişi, bugün Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Kuytul,  Ardıç, E.T., E.E., R.T., U.B., R.B., A.A., ve V.T. bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılırken, tutuksuz sanıklar A.B, H.A, Ş.S. ve Y.T. ile avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu. 

‘BİZ SADECE VAKIF FAALİYETİ YÜRÜTTÜK’

Kuytul, yaklaşık 8 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, “bir suç örgütü” olmadıklarını söyledi. Müşteki Bülent Tümkaya’yı tanımadığını ifade eden Kuytul, “Biz sadece vakıf faaliyeti yürüttük. Kimseye yönelik yağma eylemigerçekleştirmedik. İddianamede yer alan örgüt içi evlilik iddiasını da kabul etmiyorum. Evlilik konusunda kimseye karışmadım. Dosya kapsamında yer alan müşteki beyanlarının tamamı çelişkilidir. Kimseden para toplamadım” ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek, diğer sanıkların savunmalarının tamamlanması için duruşmayı yarına erteledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.