DOLAR 17,9534 0.29%
EURO 18,3970 0.6%
ALTIN 1.033,750,03
BITCOIN 414392-1,36%
Diyarbakır
36°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gençlerden Suruç için Güvenpark’a çağrı
  • Rojev
  • Gençlik
  • Gençlerden Suruç için Güvenpark’a çağrı

Gençlerden Suruç için Güvenpark’a çağrı

Suruç için adalet arayışını sürdüren gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nın 7'nci yılında, yarın Güvenpark’ta gerçekleştirecekleri anmaya çağrı yaptı.

ABONE OL
Temmuz 19, 2022 09:38
Gençlerden Suruç için Güvenpark’a çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Suruç için adalet arayışını sürdüren gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nın 7’nci yılında, yarın Güvenpark’ta gerçekleştirecekleri anmaya çağrı yaptı.
 
20 Temmuz 2015 tarihinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Kobanê’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek isterken, Urfa’nın Suruç ilçesinde DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 kişi, yarın Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Güvenapark’ta anılacak.
 
Karala Dergisi’nden Zeynep Ülger, SGDF’den Hivda Selen, Gençlik Komiteleri’nden Ozan Deniz Ödemiş ve Öğrenci Kolektifleri’nden Zeynep Kurt, Suruç’ta katledilen 33 kişinin düşlerinin yarım kalmayacağını söyleyerek, adaleti sokakta arayacaklarını söylediler.
 
‘DEVRİMİ İNŞA ETMEK İSTEYENLER KATLEDİLDİ’
 
Suruç’a giden gençlerin “Beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz” diyerek, yola düştüklerini hatırlatan Karala Dergisi’nden Zeynep Ülger, “Yanı başımızda bir devrim oluyordu. Devletin saldırısı, devrime yönelik bir saldırıydı. O devrimi savunmak isteyenlere, inşa etmek isteyenlere dönüktü. Polisler, bizi engellemek için her türlü ‘önlemi’ alırken, canlı bombaları göremiyor. DAİŞ bu katliamı üstlendi ancak devletin işbirliğiyle gerçekleşti. 7 Haziran seçimlerinde Erdoğan’ın, ‘400 Milletvekili verin, bu iş huzur içinde çözülsün’ şeklinde miting meydanlarında yaptığı konuşmalarından katliamın devlet eliyle gerçekleştirildiğini görebiliyoruz” dedi.
 
Rojava’nın tüm dünya halkları için umut olduğuna dikkati çeken Ülger, “Suruç’a gidenler aynı umutla gittiler. Rojava, enternasyonal olarak birçok devrimcinin desteklediği yerde duruyor. Devlet onların düşlerini vurmak istedi. Biz de sokaklarda olarak, ‘Beraber savunduk, hala beraber savunuyoruz’ demeye devam ediyoruz” diye konuştu. Ülger, 20 Temmuz’da Ankara Güvenpark’ta saat 18.00’da gerçekleştirecekleri anma için çağrıda bulundu.
 
‘DEVLET, ORTAK MÜCADELEYİ KIRMAK İSTEDİ’
 
SGDF üyesi Hivda Selen de “Bizi Suruç’a götüren Kobanê’yi inşa kampanyası, Türkiye ve Kürdistan haklarının birleşik mücadelesini işleyen bir kampanyaydı. Devletin bu saldırısının stratejik olduğunu, Türkiye ve Kürdistan halklarının ortak mücadelesini kırmak amaçlı olduğunu görebiliyoruz” diye belirtti. Türkiye devletinin DAİŞ’e hala alan açtığını belirten Selen, çetelerin devlet desteğiyle örgütlenmesinin yanında, yargılanan tarafta kendilerinin olduklarını dile getirdi. SGDF olarak, Suruç için yaptıkları konuşmalardan, eylemlerden yargılandıklarını söyleyen Selen, “Dava dosyasında 33 düş yolcusu ve federasyonumuz yüzde 50 suçlu ilan edildi. Ailelerimizi, çocuklarının mezarları başında yaptıkları konuşmalardan yargılıyorlar” ifadelerini kullandı.
 
‘POLİTİK ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ VERDİLER’
 
Suruç Katliamı’nın, gençliğin devrimciliği var etme çabasının sonucu yaşandığını ifade eden Gençlik Komiteleri’nden Ozan Deniz Ödemiş, şöyle konuştu: “Katledilenler, mücadeleyi, dayanışmayı örgütlemeye gittiler. Yaptıkları devrimciliğin ne kadar kıymetli olduğunu, devletin yaptığı saldırılarla anladık. İstedikleri eşit ve özgür bir dünyaydı. Katliamın, kimin işine yaradığına da bakmak lazım. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, ‘Oy oranlarımız arttı’ cümlesinden bunu basitçe anlayabiliyoruz.”
 
‘GÖREVİMİZ, TARİHSEL MÜCADELEYİ DEVAM ETTİRMEK’
 
Suruç’ta katledilenlerin hayallerini gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekleyen Ödemiş, “Bizim nesnel görevimiz, tarihsel mücadeleyi devam ettirmemiz” diye konuştu. 
 
‘SURUÇ İÇİN ADALET, TOPTAN ADALET ARAYIŞIDIR’
 
Suruç’a gidenlerin, devrimci gençlik mücadelesinin tarihsel misyonunu üstlendiğini belirten Öğrenci Kolektifleri’nden Zeynep Kurt, “Sadece bir düş değil, gerçeklik ve sorumlulukla oraya gitmişlerdi. Sonucunda bulunduğumuz coğrafyanın en kanlı gençlik katliamı yaşandı. Sokaklarda, kampüslerde, mahallelerde ‘Suruç için adalet’ derken, toptan bir adalet arayışı olarak örgütleniyoruz. Çorlu’dan Rabia Naz’a, Gülistan Doku’dan Berkin Elvan’a kadar adaletsizliğin karşısında, tüm bu süreçler için adalet diyoruz. Suruç için adaleti örgütlemek, gençliğin sorumluluğudur. Adalet mücadelesini büyütmek isteyen herkesi Güvenpark’a çağırıyoruz” dedi.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.