DOLAR 18,6427 0.06%
EURO 19,2573 -0.07%
ALTIN 1.048,610,63
BITCOIN 3062141,27%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Elçi dosyasını faili meçhul bırakmayacağız’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘Elçi dosyasını faili meçhul bırakmayacağız’

‘Elçi dosyasını faili meçhul bırakmayacağız’

Tahir Elçi davasının 8 ay sonrasına ertelenmesinin ardından mahkeme heyetinin tutumunu ve duruşmanın gidişatına ilişkin açıklama yapan baro başkanları, cinayeti faili meçhule bırakmayacaklarını ve adalet arayışını sürdüreceklerini söyledi.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 12:30
‘Elçi dosyasını faili meçhul bırakmayacağız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 AMED – Tahir Elçi davasının 8 ay sonrasına ertelenmesinin ardından mahkeme heyetinin tutumunu ve duruşmanın gidişatına ilişkin açıklama yapan baro başkanları, cinayeti faili meçhule bırakmayacaklarını ve adalet arayışını sürdüreceklerini söyledi.
 
Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Amed Barosu eski Başkanı Tahir Elçi duruşmasının 8 ay 12 gün sonrasına ertelenmesi sonrası avukatlar ve duruşmaya katılan baro başkanları adliye binası önünde açıklama yaptı.
 
Duruşma sonrası açıklama yapan Amed Barosu Başkanı Nahit Eren, “Adalet arayışında mahkeme heyetinin tam bir tarafsızlık bağımsızlık içerisinde dosyaya bakmadığını, bun en büyük gerekçe olarak da bir önceki celsede alınmış bir ara kararın bizlere hiçbir şekilde danışılmadan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tanık dinlenme konusundaki ara karardan vazgeçilmesi yönündeki isteğini bizlere tebliğ etmeksizin, aynı gün vermiş oldukları karara yönelik itirazda bulunduk. Bunun adil bir yargılanmada doğru bir yöntem olmadığını, savunma hakkının biz katranlar açısından kısıtlandığını ve ara kararlan bu şekilde bir yargılanma sürecinin yürütülmesinin bizde yarattığı kendilerine yönelik şüpheyi dile getirdik ama mahkeme heyeti yaptığımız savunmaları gerekçe göstererek duruşma salonunu terk etti. Yaptığımız görüşmelerden sonra duruşma salonuna tekrar gelen mahkeme heyetine taleplerimizi yineledik ama maalesef duruşmaya başlarken dile getirdiğimiz soruşturma aşmasındaki etkisiz ve isteksiz sürecin kendileri tarafından da sürdürüldüğünü kurmuş oldukları ara kararlarla biz kere daha gördük. Buradan bir kere daha sesleniyoruz; ömrünü faili meçhul cinayetlere adamış Tahir Elçi dosyasını, faili meçhul bırakmayacağız.”
 
‘MAHKEME YARGILAMAKTAN KAÇINDI’
 
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Bozkurt da, “Bugün burada katledilen baro başkanımızın davasını sahipsiz bırakmamak için Türkiye’nin her yerinden gelen baro başkanları ve meslektaşlarımız var. Bugün daha anlamlı olması açısından ve daha duyulması açısından Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezimizin Yürütme Kurulu tamamen burada. Mahkeme heyeti, yargılamaktan kaçınıldığını adeta gördük. Etkili olmayan bir soruşturma üzerine adeta yapılmamaya çalışılan bir yargılanma olduğunu ifade etti. Ben bunca yıllık meslek hayatımda görmediğim bir şey gördüm yargılama yapmamak için mahkeme heyeti küserek salonunu terek etti. Bunlara şahit oluyoruz ama bunlara şahit olmayan bir ülke için bütün barolar çalışmaya devam edeceğiz. Bu dava sahipsiz değildir!” diye konuştu.
 
‘BURADA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu ise, “Bugün en meşru haklardan bir olan Sayın Türkan Elçi’nin anlaşılma talebiydi. Sadece görmek değil aynı zamanda da anlamamız lazım. Tahir Elçi’nin başına gelenleri herkes gördü. Şimdi bir tek şey istiyor anlamak, ne olup bittiğini anlamak ve bunun hukuk dilindeki karşılığı da şudur ‘ADALET’. Yaşam hakkını, insan haklarını savunmak adına burada olmaya devam edeceğiz ve anlaşılma talebimizin yerine getirildiğini, adil bir yargılanama yapıldığını görmek istiyoruz” diye belirtti.
 
2 YILDA 6 DURUŞMA
 
Öte yandan duruşma çıkışı gazetecilere konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, şunları söyledi: “Duruşma sekiz aya sonrasına ertelenmesinden anlaşılıyor ki bu duruşmada adil bir yargılanma olmayacağını ve adaletin gerçekleşmeyeceğini bizlere gösteriyor. İki yılda sadece altı duruşma yapıldı bu görüntü bile bizlere; bu mahkemenin adil davranmadığını, bu cinayetin, bu suikastın aydınlatmak istemediğini gösteriyor. Neredeyse canlı yayında öldürüldü Tahir Elçi ve nedeniyse ‘teröre, çatışmaya, operasyona karşı çıktığı söylediği anda öldürüldü ve dört yıl sonra soruştum adil bir şekilde biçimde yapılmamıştır. Hazırlanan iddianame olayı aydınlatacak bir iddianame değildir. İki yıldır yürütülen dava da adil yargılanma kurallarından uzaktır. Müdahil tarafın talepleri yerine getirilmektedir ve müdahil taraftan habersiz kararlar alınmaktadır ‘Sayın Ahmet Davutoğlu’nun tanıklığından duruşma olmak sızın vazgeçilmiştir.’ Şunu söylüyorum; mahkeme olayı aydınlatmaktan uzaktır, taraflıdır ve adil davranmamaktadır. Tahir Elçi’nin katilleri belidir! Bir siyasi suikaste kurban gitmiştir. Bu yargı düzenini protesto ediyoruz.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.