en iyi rulet siteleri

Darp edilip kişisel eşyaları yağmalanan Kürt gazeteci Yıldız konuştu 10.12.2022

Darp edilip kişisel eşyaları yağmalanan Kürt gazeteci Yıldız konuştu       10.12.2022

Geçtiğimiz aylarda haber yapmak için gazeteci olarak gittiği bir eylemde Kürt gazeteci Delil Yıldız polisler tarafından darp edilip tehdit edildiğini bildirdi.

 

Can güvenliğim yok!

Her gittiğim basın toplantısında eylemde polis şiddetine maruz kalıyorum ve enson darp edildim. Bunun yapmış olduğum belgeselle ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Amatör olarak başlamış olduğum “Basın Özgürdür” belgeseli valilik tarafından incelenip gösterimi yasaklanmıştı o süreçten sonra tehdit edildim. Hayati tehlikem var.

Basın Özgürdür belgeseli

Kendimin ve meslektaşlarımın yaşamış olduğu ekonomik, politik ve teknik sorunlarını dile getiren bir belgesel çektim ve belgeselde konuşan gazeteciler iktidarın gerçeklerini söyledikleri için

her türlü kötü muameleye maruz kaldıklarını anlattıklarından iktidar polislerin hedefi haline geldim. Bana ait bilgisayar ve disklerim polisler tarafından el konuldu ve hiçbir resmi işlem yapılmadı.

Evime gidemiyorum

Günlerdir başka bir şehirde yaşıyorum istanbulda kaldığım eve polisler defalarca gelmişler Siverekteki evimede gidip aileme beni sormuşlar. Ailemin bana aktardığı kadarıyla belgeselin çoğu kısmında polisler yer aldığı için ve bazı kısımlarında silinmesi gerekiyormuş. Yeni gelen basın yasasına göre suç teşkil ediyormuş. Ben belgeseli büyük emeklerle yaptım ve bu gerçekleri saklayamam işime ihanet edemem bu uğurda tutuklanan gazetecilere vereceğim cevap olmaz diye aktardı.