en iyi rulet siteleri
Darp edilen kadınlar yargılandı: Bilirkişi tarafsız değil
  • Rojev
  • Kadın
  • Darp edilen kadınlar yargılandı: Bilirkişi tarafsız değil

Darp edilen kadınlar yargılandı: Bilirkişi tarafsız değil

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eyleminden dolayı yargılanan kadınlara destek vermek isterken polis tarafından darp edilerek, gözaltına alınan 8 kadının yargılandığı davanın duruşması ertelendi.

ABONE OL
Ocak 17, 2023 18:41
Darp edilen kadınlar yargılandı: Bilirkişi tarafsız değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eyleminden dolayı yargılanan kadınlara destek vermek isterken polis tarafından darp edilerek, gözaltına alınan 8 kadının yargılandığı davanın duruşması ertelendi.
Ankara’da, 12 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilen  “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” eylemi sırasında darp edilerek gözaltına alınan 33 kadının yargılandığı dava öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen kadınlar da darp edilerek, 8 kişi gözaltına alındı. Burada darp edilerek gözaltına alınan kadınlar hakkında açılan davanın ikinci duruşması Ankara 53’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
“2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçundan yargılanan kadınların hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespitinin ardından başladı.
POLİS ŞİDDET UYGULADI
Duruşmada ilk olarak savunma yapan İlay Kadiroğlu, “Herhangi bir muhalefette bulunmadım. Arkadaşlarımızın davasına destek için adliyeye geldim. Polis tarafından şiddet uygulanan arkadaşlarıma yardım etmek istedim, uzaklaştırıldım. Dağıldıktan sonra bir anda polisler tarafından şiddetine maruz kalarak gözaltına alındım. Polislere karşı şiddet ve cebir kullanmadım” diyerek, beraatını istedi.
BİLİRKİŞİ TARAFSIZ DEĞİL
Daha sonra söz alan Kadiroğlu’nun avukatı Abdullah İkbal Arslanbaş, “Davaya destek için geldiler. Söz konusu yasak basın açıklamasını kapsamıyor, sendika ve spor kulüplerinin etkinlikleri için alınmış bir karar. Bir tişört yırtıldığı için buradayız. Müvekkilim suç işlememiştir, hakkını kullanmıştır. Sağlık raporunda da kötü muameleye maruz kaldığı belirtilmiş. Bilirkişi raporu tarafsız bir rapor değil” diye belirtti.
Ardından yargılanan kadınlardan Esmanur Çağlak’ın avukatı Neslihan Vural, bilirkişi raporunun bağımsız bir şekilde hazırlanmadığını vurgulayarak, görüntülerde polisin uyguladığı şiddetin net olmasına rağmen raporda yer almadığına dikkat çekti. Çağlak, bilirkişi raporunun hüküm kurmaya elverişli ve yeterli olmadığının altını çizdi.
‘MÜŞTEKİ KATILIMI RET EDİLMELİ’
Buse Üçer’in avukatı Elifcan Demirtaş da, müşteki katılım talebinin ret edilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Buse’ye ciddi bir şekilde şiddet uygulandı. Müşteki katılım talebine karar verilmediğinden müşteki vekilin taleplerinin reddine karar verilmesini talep ediyorum. Müvekkilim üzerine atılı suçları işlememiştir. Görüntülerde müvekkilimin müştekinin tişörtünü yırttığına dair görüntü bulunmamaktadır. Müvekkilimin beraatını talep ediyorum.”
Yargılanan kadınlardan Linda Sevinç Hocaoğlulları, önceki celsede ayrıntılı beyanda bulunduğunu hatırlatarak, “Görüntülerde polis terörü görülüyor, yayaların geçişini dahi engelliyorlar. Bilirkişi raporunu kabul etmiyorum” dedi.
DURUŞMA ERTELENDİ
Sonrasında kararını açıklayan mahkeme, suçtan zarar görmesi ihtimaline binaen Ankara 11 Emniyet Müdürlüğü’ne duruşma gününü bildirir davetiye çıkartılmasına, sanık müdafileri, savunma yapmayan sanıklar ve müşteki vekiline, bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunmak üzere gelecek celseye kadar süre verilmesine, müşteki vekilinin müvekkiline yönelik eyleme ilişkin ek bilirkişi raporu alınmasına ilişkin talebinin görüntülerin mahkememizce izlenip değerlendirilebileceğinden reddine, müşteki vekilinin bilirkişi raporunda belirtilen eylemleriyle ilgili suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin talebin bu eylemlerle ilgili savcılık tarafından değerlendirme yapılmış ve karar verilmiş olması nedeniyle reddine, iddianameye konu tişörtün yırtıldığına ilişkin iddia ile ilgili müştekinin olay sırasında tişörtün zilyeti olması nedeniyle suçtan zarar görmesi ihtimali bulunduğundan CMK 237-238 maddeleri uyarınca dava ve duruşmalara katılan avukat Ayşe Özgün İnce’nin de katılan vekili olarak kabulüne karar verdi.
Duruşma, 12 Nisan’a ertelendi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.