en iyi rulet siteleri
AP Türkiye Raportörü: Seçim eşit şartlarda gerçekleşmedi
  • Rojev
  • Dünya
  • AP Türkiye Raportörü: Seçim eşit şartlarda gerçekleşmedi

AP Türkiye Raportörü: Seçim eşit şartlarda gerçekleşmedi

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin "Seçimlerin eşit şartlarda gerçekleşmemiş olmasından üzüntü duyuyoruz" açıklaması yaptı.

ABONE OL
Mayıs 16, 2023 15:00
AP Türkiye Raportörü: Seçim eşit şartlarda gerçekleşmedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin “Seçimlerin eşit şartlarda gerçekleşmemiş olmasından üzüntü duyuyoruz” açıklaması yaptı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky, Türkiye’de gerçekleşen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky, Türkiye’de gerçekleşen 14 Mayıs seçimlerine ilişkin ortak bir yazılı açıklama yaptı.

14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem milletvekilliği seçimleri için “Türkiye’nin geleceğini ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini belirleyecek seçim” ifadelerinin yer aldığı açıklamada seçimlerin eşit şartlarda gerçekleştirilmediği görüşü paylaşıldı. Açıklamada ayrıca, “İfade veya örgütlenme özgürlüğü gibi temel özgürlükler, mevcut yasal çerçeve ve uygulama tarafından büyük ölçüde engellenmeye devam etmektedir” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Dün Türkiye, ülkenin geleceğini ve AB ile ilişkilerini belirleyecek olan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini gerçekleştirdi.Türk halkının bu süreci barışçıl bir şekilde yürütmesini takdir ediyor ve yüksek katılımı alkışlıyoruz. Bunlar, vatandaşların güçlü demokratik iradesinin kanıtıdır. Ancak, AGİT/DKİHB seçim gözlem heyetinin ön bulgular ve sonuçlara ilişkin açıklamasında yansıttığı gibi, seçimlerin eşit şartlarda gerçekleşmemiş olmasından üzüntü duyuyoruz. İfade veya örgütlenme özgürlüğü gibi temel özgürlükler, mevcut yasal çerçeve ve uygulama tarafından büyük ölçüde engellenmeye devam etmektedir. Seçim sürecinin bundan sonraki aşamalarının barışçıl ve demokratik bir şekilde gerçekleşmesini ve yetkililerin seçimleri Türkiye’nin uluslararası taahhütlerine uygun hale getirmek için tedbirler almasını temenni ediyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.