en iyi rulet siteleri
AFAD çadırlarında kadınların ihtiyaçları karşılanmıyor
  • Rojev
  • Güncel
  • AFAD çadırlarında kadınların ihtiyaçları karşılanmıyor

AFAD çadırlarında kadınların ihtiyaçları karşılanmıyor

Elbistan’da AFAD çadırlarında yaşamını sürdüren kadınlar, temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını belirterek, ısınma başta olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

ABONE OL
Şubat 20, 2023 16:00
AFAD çadırlarında kadınların ihtiyaçları karşılanmıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MEREŞ – Elbistan’da AFAD çadırlarında yaşamını sürdüren kadınlar, temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını belirterek, ısınma başta olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti depremin merkez üssü olan Elbistan’da AFAD çadırlarında bulunan depremzedeleri ziyaret etti. Depremin 5’inci gününde çadırlara yerleşen yurttaşların eksiklikleri ise hala giderilmedi. Çamur içindeki çadırlarda barınmaya çalışan yurttaşlar HDP heyetine sorunlarını aktardı.

‘ÇOCUKLAR YEMEK OLMADIĞI İÇİN UYUDU’

İlk olarak gidilen çadırda bulunan kadın, gıda ürünlerinin olmadığından yakınarak, çocuklarının yemek yemeden uyuduğunu aktardı. Aynı çadırda bulunan yaşlı bir kadın ise koşulların iyi olmadığını söyledi. Şeker hastası olan yaşlı depremzede, bir çorbadan bile yoksun olduklarını söyledi. Yaşlı kadın, depremin ilk gününden bu yana hiçbir şekilde banyo yapamadığını aktardı. Elbistan Kriz Koordinasyonu’ndan gönderilen yardımların engellendiğini aktaran depremzedeler, AFAD ve kaymakamlığın “Burada yetkili biziz” dediğini söyledi.

KADINLARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILANMADI 

Ardından Suriyeli depremzede bir kadının çocukları ile birlikte bulunduğu çadır ziyaret edildi. Depremzede kadın, ısınma sorunlarının olduğunu belirtti. Başka bir depremzede kadın ise terliğini göstererek, ayakkabı talebinde bulundu. Depremzede kadınların tamamı depremden bu yana kişisel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. Diğer depremzedeler de 10 gündür duş almadıklarını belirterek söz konusu durumdan yakındı.

DEPREMDE 11 YAKININI KAYBETTİ 

Başka bir kadın depremzede ise ailesinden 11 kişinin depremde yaşamını yitirdiğini ve cenazelerin kendi imkanları ile çıkarıldığını söyledi. Kardeşi ve 22 yaşındaki kızının yaşamını yitirdiğini söyleyen kadın depremzede, “Gelinlik giydiremedik, kefen giydi” dedi.

AFAD’IN ÇADIRINDA YATAK YOK

Vekiller, çadır ziyaretinin ardından AFAD tarafından kurulan çadırları ve orada bulunan depremzedeleri ziyaret etti. AFAD çadırlarında bulunan Suriyeli bir ailenin evinde yatak bulunmadığı gözlemlenirken, gönüllüler AFAD ve Kızılay çadırlarında kalan insanların kendilerinden yatak istediklerini söyledi. 

HDP heyeti, ziyaretlerin ardından Kriz Koordinasyon Merkezi tarafından kurulan depoya giderek, çadırdaki aileler için koli hazırladı.

MA / Yüsra Batıhan – Adnan Bilen 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.