en iyi rulet siteleri
10 Ekim’de katledilenler anıldı: Bayrağı düştüğü yerden doğrultacağız
  • Rojev
  • Güncel
  • 10 Ekim’de katledilenler anıldı: Bayrağı düştüğü yerden doğrultacağız

10 Ekim’de katledilenler anıldı: Bayrağı düştüğü yerden doğrultacağız

10 Ekim-Der, 104 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar Katliamının 85’inci ayında, Gar önünde “Yaşamını yitirenlerin bayraklarını, düştüğü yerden doğrultacağız” açıklaması yaptı.

ABONE OL
Kasım 10, 2022 08:30
10 Ekim’de katledilenler anıldı: Bayrağı düştüğü yerden doğrultacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – 10 Ekim-Der, 104 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar Katliamının 85’inci ayında, Gar önünde “Yaşamını yitirenlerin bayraklarını, düştüğü yerden doğrultacağız” açıklaması yaptı. 
 
DAİŞ’in Emek ve Demokrasi güçlerine yönelik bombalı saldırısı sonucunda 10 Ekim Gar Katliamında yaşamını yitiren 104 kişi, Ankara Garı önünde anıldı. 10 Ekim Barış Derneği’nin (10 Ekim-Der) düzenlediği açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü de katıldı. Açıklamada, 10 Ekim Katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankart açıldı, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları atıldı. Yaşamını yitiren 104 kişi için yapılan saygı duruşunun ardından 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun açıklama yaptı.
 
‘ADALET MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR’
 
Katliamın 85’inci ayında bir kez daha Ankara Garı önünde toplandıklarını belirten Coşgun, bugüne değin gelen süreçte katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak engellemeler ile karşılaştıklarını söyledi. Coşgun, engellemelere rağmen bu mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Umudumuzu kaybetmeden gerçek derdimizin adalet olduğunu belirtmeye devam ediyoruz. Aileler mutlak adaleti talep etmekten vazgeçmedi, vazgeçmedik. 7 yıldır ilmek ilmek dokuduğumuz bir mücadele ağı var ve bu kapsamda asla pes etmeyeceğiz. Bu 7 yılda çok büyük kazanımlar edindik. 8’inci yılında da bambaşka bir kararlılıkla ilerleyeceğiz. Adalet mücadelemiz devam ediyor. Yaşamını yitiren canlar ve aileleri için bir adalet bizim elimizde bizim taleplerimizle gelecek.”
 
‘YAŞAMINI YİTİRENLERİN BAYRAĞINI KALDIRACAĞIZ’
 
Ailelere ve mücadeleye yönelik müdahalenin Ortadoğu ülkelerine mahsus olduğunu dile getiren Coşgun, adalete ulaşmak için başlattıkları mücadelenin adliyelerde de sürdüğünü söyledi. Coşgun, “Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yargıtay’ın karar bozmasında sonra bizi daha provokatif duruşmalar bekliyor. Sanıkların mücadele yürüten insanlarla uğraştığını görüyoruz. Kapatıldığı düşünülen hiçbir dosya bize gerçek adaleti getirmeyecek. Kapatılan dosyalarında açıldığını görüyoruz. 10 Ekim Katliamında yaşamını yitirenlerin bayraklarını düştüğü yerden doğrultacağız. Onları ölüme inat yaşatmaya devam edeceğiz. Unutturmamaya dair sözümüzü tutmaya devam ediyoruz. Biz biti demeden bitmeyecek. 27 Aralık’ta da duruşma salonunda olmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
‘KATLİAMLARIN SEBEBİ CEZASIZLIK POLİTİKASI’
 
Coşgun’un açıklamasının ardından Bayram Kaya, 10 Ekim’de yaşamını yitirenler anısına şiir okudu. Kaya’nın ardından HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu da söz aldı. Sinemillioğlu, “Acılarımız unutulmuyor, unutulmayacak. Unutursak kalbimiz kurusun. Her ayın onunda güçlerimizi birleştirmeye, isyanımızı büyütmeye ihtiyacımız var. 10 Ekim katliamını yapanlar bir gün mutlaka cezalandırılacak. Bu katliamların en büyük sebebi cezasızlık politikalarıdır. Bütün yol arkadaşlarımızı buna karşı her ayın 10’unda ailelerin ve yaşamını yitirenlerin acılarını isyanımızda büyütmek üzere beraber yol almaya davet ediyoruz” diye konuştu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.